Сдружение „Асоциация на младите учени“ Ви кани да се включите в изпълнението на проект „Инкубатор за млади таланти“, финансиран от програма „Еразъм+“ на ЕС. Организаторите целят да съберат на едно място ръководителите от бизнеса, образованието и администрацията, научните организации и НПО сектора, които да се срещнат с младите таланти от областта и региона, носители на идейни проекти.
Основната цел на проекта е да подпомогне младите таланти, които са част от местната общност и участници в проекта, да предложат свои иновативни решения на реални проблеми и предизвикателства, посочени от общините, като получат финансиране за разработване на своите прототипи и идеи, които могат да допринесат за успешното справяне с тези предизвикателства на локално ниво. За тази цел екипът на проекта вече е изпратил запитване до всички общини на територията на област Пловдив с молба да посочат до 5 основни проблема и предизвикателства, с които трябва да се справят в следващите 3-5 години. Следващата стъпка е избраните младежи да предложат иновативни идеи за справяне с тези предизвикателства, като съчетаят наука и бизнес. Младите таланти ще имат възможността да използват своите научни знания и предприемачески умения за разработването на устойчиви решения, които могат да допринесат за реално подобряване на местната и регионалната среда.
За кого е подходящ проектът?
Всички млади и предприемчиви хора с идеи, на възраст между 13 и 30 години, от Пловдив и Областта.
Какви умения ще придобиете?
- Генериране и развитие на иновативни идеи и решения;
- Практическо представяне пред инвеститори и местна администрация, с цел привличане на финансиране; ;
- Развитие на предприемачески умения, технически и комуникационни умения
- Придобиване на умения за активно гражданско участие в социалния, политическия живот и демократичните процеси на страната и др.
- Стратегическо планиране и мислене
- Умения за водене на диалог с лицата, вземащи решения
- Сътрудничество и работа в екип
- Работа с AI
Как да кандидатствате и до кога?
За да кандидатствате, моля попълнете задължителния дигитален въпросник – https://forms.gle/SjfTZyMgC1ML6Kn99 до 23-ти септември 2024г. Ако бъдете одобрен/а за участие в проекта, ще се свържем с Вас и ще Ви запознаем с програмата и следващите дейности.
Как и къде ще се проведе събитието?
Проектните дейности ще се реализират в град Пловдив на 29-ти септември (неделя) 2024г. от 12:00ч. до 18:00ч. на адрес – Европейски цифров иновационен хъб Тракия, гр. Пловдив, ул. „Драва“ №2, ет. 1
Безплатно ли е?
Участието в проекта, след одобрение, е напълно безплатно! Разходите за участие в проектните дейности са за сметка на организаторите.
Участниците ще получат ли сертификат?
Всички участници в проекта ще получат Европейски сертификат Youthpass. Този сертификат е инструментът за разпознаване, разработен за проекти, реализирани в европейските програми за младежта. Чрез него участието в подобни проекти може да бъде признато като образователен опит и период на неформално и самостоятелно учене.
Кои ще бъдат лектори?
Вадим Рошманов – има повече от 15 години опит в гражданския сектор (НПО). Започва като доброволец и достига до ръководител на организации със значим регионален, национален и международен статут. Една от тези структури, на които е председател, е „Асоциация на младите учени“. През тези 15 години Вадим Рошманов управлява проекти на обща стойност над 500 хил. евро. Участва активно като лектор по гражданско образование и предприемачество в различни форуми и семинари. Завършил е аспирантура по „Политически науки“ в Международен университет. От м. юли 2023 е поканен да се включи в екипа на постоянната комисия по „Образованието и науката“ към 49-то НС, като нещатен сътрудник. Има опит в работата с инвеститори от други държави, които имат инвестиционен интерес към България. Също така има 10 години опит в частния сектор, като мениджър продажби на българска компания за производство на вино и високоалкохолни напитки.
Доц. д-р инж. Иван Станков – водещ експерт в ИКТ сектора, ИТ мениджър и зам. ръководител катедра „Киберсигурност“ във факултета по „Компютърни системи и управление” на Техническия университет – София. Повече от 15 години активно участва в неправителствени организации, съосновател и зам. председател на Сдружение „Асоциация на младите учени“ (АМУ) и Национален координатор на Сдружение „Асоциация за международно обществено развитие“ (АМОР). Има богат опит в координацията и управлението на множество национални и международни проекти, както в държавния, така и в частния сектор.
Д-р Михаела Иванова – е доктор по „Икономика и управление“ в Техническия университет – София. Тя е съосновател и заместник-председател на Сдружение „Асоциация на младите учени“. Има повече от 8 години професионален опит в местната администрация и повече от 5 години работи в частния сектор като част от ангажиментите й са свързани с прилагане не стратегически подходи за управление, прилагане на нови технологии за оползотворяване на ресурси – внедряване на интелигентни електрически мрежи. Работи активно в областта на кръговата икономика. През последните месеци е и заместник-председател на УС на едно от големите столични дружества. Има множество научни публикации, част от които в международни издания.
Д-р Сибел Азиз – е доктор по „Генетика” в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Към настоящия момент е главен асистент в Института по зеленчукови култури „Марица” – Пловдив към Селскостопанската академия. Член е на УС на Университетски център за докторанти и постдокторанти “Academia Iuventutis” към ПУ „П. Хилендарски”. Тя е заместник-председател и ръководител на ресор „Биологически науки“ на Сдружение „Асоциация на младите учени“. Има дългогодишен опит в гражданския сектор и работата с НПО. Участвала е в редица национални и международни обучения, семинари и конференции. Също така е била част от студентски и доброволчески организации.
Пламена Петкова – има повече от 15 години опит в гражданския сектор (НПО). Към настоящия момент е асистент в катедра „Икономика“ на Стопански факултет на Тракийски университет. Член е на Асоциация за международно обществено развитие (АМОР) и заместник-председател на Сдружение „Асоциация на младите учени“, ресор „Иновации в селското стопанство“.Има дългогодишен опит с проекти по програма „Младежта в действие“ и „Еразъм+“ в различни европейски страни. Била е организатор на редица срещи-дискусии, кръгли маси, семинари по младежки въпроси и въпроси, свързани с гражданското общество.
Проект “Инкубатор за млади таланти“ 2024-1-BG01-KA154-YOU-000240875 е финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения принадлежат изцяло на „Асоциация на младите учени“ и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на ЦРЧР. За тях не носи отговорност нито Европейският Съюз, нито предоставящият орган.