Успешно завърши двудневното събитие „Инкубатор за млади таланти“ в Пловдив

Основни акценти от първия ден (29.09.2024 г.):

  • Михаил Проданов от Търговско-промишлената камара – Пловдив представи възможностите за улесняване на износа на стоки и търговски отношения в световен мащаб.
  • Христиан Даскалов от ЕЦИХ Тракия постави фокус върху киберсигурността и проектите в подкрепа на бизнеса.
  • Присъстващите обсъдиха значението на предприемаческите умения и необходимостта от създаване на кариерни възможности за студентите, както и идеята за създаване на co-working пространства с достъп до научни ресурси.

Младите таланти представиха свои проекти за решаване на проблеми в областта на здравеопазването, екологията и образованието. Например, първата група предложи мобилна манипулационна, която да осигурява здравни услуги на доброволни начала, докато втората група се фокусира върху намаляване на въглеродните емисии чрез иновативни решения в градския транспорт.

 Вторият ден (30.09.2024 г.) завърши с Кръгла маса в Университета по хранителни технологии (УХТ), където се обсъдиха възможностите за по-тясна колаборация между младежите, бизнеса, образованието и общинските структури. Зам.-кметът на Пловдив, Петя Жекова, представи програмата „Млад предприемач“, която предлага финансова подкрепа за млади иноватори.

 Ключови моменти от Кръглата маса:

  • Борислав Матеев, общински съветник, предложи създаването на общ фонд за сътрудничество между знанието и бизнеса.
  • Проф. д-р инж. Десислав Балев, ректор на УХТ, фокусира вниманието върху значението на късите вериги за доставки на храни и стратегията „от фермата до трапезата“. Той подчерта, че инкубаторът трябва да създаде подходяща среда за живот и съществуване, подкрепяйки устойчивото развитие на региона.
  • Проф. Веселина Кондева от Медицински университет приветства иновативната идея за създаването на „зелена линейка“.
  • Проф. Димо Атанасов от Аграрен университет представи инициативата за европейско състезание по био-базирани иновации, поставяйки акцент върху устойчивото производство на здравословни храни.

Особено важна подкрепа за младите учени и екипа на Асоциация на младите учени оказа областният управител на Пловдив, проф. Христина Янчева. Тя насърчи тяхната работа и стремеж за развитие на стартиращи компании от млади учени, студенти и докторанти, като увери присъстващите, че те ще получат подкрепа на областно ниво за бъдещите си проекти.

Всички участници се обединиха около идеята инкубаторът да се развие в акселератор, като така младите предприемачи ще имат повече възможности за реализация на своите идеи.

Следващи стъпки: Събраните предложения и идеи ще бъдат представени на общините в Пловдивска област с цел подкрепа и внедряване на иновативни решения за устойчиво развитие на региона.

Проект “Инкубатор за млади таланти“ 2024-1-BG01-KA154-YOU-000240875 е финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения принадлежат изцяло на „Асоциация на младите учени“ и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на ЦРЧР. За тях не носи отговорност нито Европейският Съюз, нито предоставящият орган.

Scroll to Top