Нуждата от развитие и инвестиции на човешкия капитал се оказа пресечната точка на Министерството на образованието и науката, родния бизнес и неправителствения сектор. Тя се превърна в основен фокус по време на конференцията за моделите на взаимодействие между администрация, образование и бизнес, организирана от Асоциацията на младите учени.
Приветствие за докладите направи външният министър Мария Габриел. Министърът подчерта нуждата от нови видове умения, с оглед на вълната от иновации. Според нея дискусията идва в точното време, имайки предвид ключовата важност от взаимодействието между регионите, местния бизнес и образователните институции.
Заместник-министърът на образованието и науката професор Генка Петрова-Ташкова отбеляза, че ще работи за подобряване на координацията между отделните звена и приоритет на ведомството е подкрепата на младите учени във всички направления.
Директорът на Дирекция “Наука” към МОН доктор Милена Дамянова допълни, че има сериозно развитие по отношение на научната инфраструктура, но призова за по-голяма активност при кандидатстването по проекти от страна на работещите в академичните среди.
Изводите от докладите от страна на Асоциацията на младите учени представиха доцент Иван Станков, доктор Михаела Иванова, доктор Катерина Сакалийска, доктор Сибел Азис и председателят на Сдружението господин Вадим Рошманов.
Сред тях са липсата на достатъчно информираност между администрацията, образованието и бизнеса за възможностите за съвместно взаимодействие. Като проблем се отчита още ниската или пълната липса на предприемаческа култура сред членовете на академичната общност.
Положителен извод е приносът към развитието, поддържането и ефективното използване на модерна научна инфраструктура, който се дължи на дългогодишния стратегически документ – Национална пътна карта за научна инфраструктура на Република България за периода 2020 – 2027 г.
Докладите на Асоциацията на младите учени съдържат и редица препоръки за по-добро взаимодействие между структурите. Препоръчва се да се продължи и разгърне подкрепата на държавата за развитие на фундаментална наука. Също така да се засили подкрепата към неправителствения сектор, който да бъде насърчен да посредничи между администрация, наука и бизнес за реализация на успешно взаимодействие между тях.
Препоръчва се още да се проведе национално проучване относно нагласите и желаещите да продължат своето академично развитие след степен „магистър“, за да запишат степен „докторантура“, както и провеждането на различни информационни кампании.
Препоръките към образователните институции включват още:
- Учебните планове и програми във висшите училища да се координират с нуждите на бизнеса
- Осигуряване на преподавателски състав с широк интердисциплинарен мироглед.
- Включване на представители от бизнеса, като лектори с цел обвързване на теорията с конкретното й приложение в практиката.
- Актуализиране на учебните ресурси
- Работа с кариерни центрове и съдействие при намирането на работа на студентите.
- Нужда от дигитализация
Препоръките към представителите на бизнеса са основно по отношение на осигуряване на платени стажове, организиране на квалификационни курсове и обучения и финансово подпомагане за научната сфера.
На администрацията авторите на докладите препоръчват по-голяма видимост и гласност на постиженията на учените, коригиране на бройките на специалностите, в зависимост от нуждите на бизнеса, както и повече конкурси за финансиране на проектни предложения с научно-приложна насоченост.
От екипа на Асоциацията на младите учени
За връзка с нас:
Електронна поща: office@thinktank-bg.eu
Уебсайт: https://thinktank-bg.eu/
Фейсбук: https://www.facebook.com/thinktankBG
Ако желаете да запишете синхрон с председателя на Асоциацията на младите учени пишете или звъннете на телефон: 359897600815